Yersinia enterocolitica – czym może być wywołana, jakie są objawy i sposoby leczenia?

Yersinia

Yersinia enterocolitica to jedna ze składowych rodziny bakterii Yersinia. Należy do niej aż 12 gatunków, ale tylko trzy stanowią poważne zagrożenie dla ludzi. Poza odmianą enterocolitica, są to również pestis, która wywołuje dżumę oraz pseudotuberculosis, która u człowieka wywołuje rodencjozę, a u zwierząt gruźlicę rzekomą. Jak może dojść do wywołania bakterią Yersinia enterocolitica, jakie są jej obawy oraz jak możemy sobie z nią poradzić?

Czym jest Yersinia enterocolitica?

Yersinia enterocolitica to jak już wspomnieliśmy jedna z odmian bakterii, z rodziny Yersinia. Występuje ona na całym świecie, ale najczęściej dotyka organizmy w strefie klimatu umiarkowanego i subtropikalnego. Co ciekawe, w ostatnich latach duży wzrost zachorowania możemy zaobserwować w krajach rozwijających się oraz tych rozwiniętych. Bakterie z grupy Yersinia należą do pałeczek Gram-ujemnych, potrafią rozwijać się zarówno w warunkach tlenowych, jak i beztlenowych. Najbardziej sprzyja im temperatura w przedziale od 0 do 45 stopni Celsjusza, dlatego też najczęściej rozwijają się w klimacie umiarkowanym i subtropikalnym. Niestety, odmiana najbardziej niebezpieczna dla człowieka, czyli Yersinia enterocolitica najlepsze zdolności do namnażania posiada w temperaturze 4-8 stopni Celsjusza, więc bardzo narażone są na nią osoby ze starego kontynentu, w tym oczywiście z Polski. Chorobotwórcze działanie bakterii odkryto stosunkowo niedawno, ponieważ dopiero w drugiej połowie XX wieku, dlatego też wiedza na jej temat oraz sposoby leczenia są cały czas ograniczone.

Jakie mogą być objawy jersiniozy?

Przebieg choroby wywołanej bakterią Yersinia enterocolitica w dużej mierze zależy od zakażonej osoby. Na nasilanie objawów duży wpływ ma, chociażby wiek chorego, jego obciążenia i predyspozycje, w tym choroby współistniejące.

W przypadku małych dzieci okres wylęgania bakterii trwa zazwyczaj od 4 do 7 dni. Po tym czasie pojawiają się takie dolegliwości, jak:

  • niewysoka gorączka,
  • wymioty,
  • luźne stolce z domieszką śluzu i krwi,
  • ból brzucha o charakterze skurczowym.

W przypadku najmłodszych takie objawy utrzymują się najczęściej od tygodnia, do nawet trzech tygodni.

W przypadku starszych dzieci oraz dorosłych, dolegliwości związane z jersiniozą mogą różnić się, w zależności od zajętego narządu. I tak też głównymi objawami są:

  • biegunka,
  • gorączka,
  • objawy odwodnienia (suchość błon śluzowych, wzmożone pragnienie),
  • ból brzucha, który dominuje po prawej stronie. Dlatego też często jest on mylony z ostrym zapaleniem wyrostka robaczkowego,
  • dolegliwości, które towarzyszą posocznicy, czyli przyspieszenie oddechu czy czynności serca.

Zakażenie bakterią Yersinia enterocolitica może prowadzić do rozwoju różnego rodzaju powikłań, np. reaktywnego zapalenia stawów, które może dotyczyć jednego lub kilku stawów (kolanowego, biodrowego, skokowego). Stają się one wtedy bolesne i obrzęknięte. Innym powikłaniem może okazać się również zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych lub nawet zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa.

Istnieją również inne objawy pozajelitowe wywołane bakterią Yersinia enterocolitica, takie jak: ropne stany zapalne skóry oraz rumień guzowaty. Mogą one prowadzić do rozwoju ropni w narządach wewnętrznych, wystąpienia procesów zapalnych, np. w obrębie kości i szpiku kostnego, opon mózgowo-rdzeniowych, gardła i płuc, tęczówki oka, układu moczowego lub nawet sepsy.

Jak wykryć i leczyć jersinozę?

By szybko i skutecznie wykryć obecność bakterii Yersinia enterocolitica, warto skorzystać z biorezonansu aparatem Trikombin. Jest to prosty, szybki i co ważne całkowicie bezbolesny sposób, by dowiedzieć się, czy dany patogen (w tym przypadku Yersinia enterocolitica) jest obecny w naszym organizmie, a także gdzie dokładnie się znajduje. Co istotne, użycie aparatu Trikombin umożliwia nam nie tylko wykrycie danej bakterii, ale także wielu innych wirusów, pasożytów, metali ciężkich czy grzybów. Następnie, po określeniu przyczyny dolegliwości, możemy przejść od razu do terapii, również za pomocą tego samego aparatu do biorezonansu.

Aparat Trikombin to bowiem jedno z najlepszych urządzeń na rynku, które pracuje z wykorzystaniem częstotliwości, które rzeczywiście występują w organizmie ludzkim. Dzięki temu terapia daje natychmiastowe efekty i ulgę. Urządzenie wyposażone jest w największy znany do tej pory zakres częstotliwości (frekwencji): 0,0000001 Hz – 36 MHz. Dzięki temu terapeuta dysponuje najszerszym możliwym do tej pory polem działania.

Udostępnij wpis:

Facebook
Twitter
Linkedin
Pinterest

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.