Mimo że rozmawiamy o nich coraz rzadziej, to nie znaczy, że ich nie ma. Pasożyty bowiem nie są przeżytkiem poprzedniej epoki pozbawionej podstawowych elementów higieny. Te wraz z rozwojem cywilizacji również się rozwijają i obecnie potrafią sobie poradzić w znacznie bardziej sterylnych warunkach. Niestety pasożyty żyją w większości z nas, mimo że często o tym nawet nie wiemy. Szacuje się, że obecnie nawet 75-80 % całej światowej populacji, może być nosicielem co najmniej jednego gatunku pasożyta. Jedną z najczęstszych współczesnych chorób jest parazytoza, która została zepchnięta na margines i jest niejednokrotnie bagatelizowana, co jest ogromnym błędem, ponieważ zarażenie pasożytami może prowadzić do wielu schorzeń, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci! Czym zatem dokładnie są pasożyty i jak mogą doprowadzić do poważnej choroby?
Czym są pasożyty?
Zgodnie z definicją, pasożytami są organizmy zwierzęce, ale również roślinne, które do życia i zdobywania pokarmu potrzebują innych organizmów, w tym ludzi. Nas najczęściej atakują pasożyty zwierzęce, które to przebywają wewnątrz ludzkiego ciała. Wśród nich najbardziej popularnymi są pierwotniaki, obleńce (glisty, owsiki czy włosień), jak i płazińce w formie tasiemca lub przywry. Ponadto organizm ludzki mogą atakować także pasożyty zewnętrzne, które żyją na powierzchni ciała żywiciela i ich pokarmem są płyny ustrojowe oraz powłoki. Znamy je pod postacią, chociażby komarów, kleszczy, wszy i świerzbowców.
Pasożyty niestety towarzyszyły nam od zawsze i problem nie znika. Jak szacuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) nawet 75-80% osób jest nosicielem pasożyta. Problem zarażeń zazwyczaj dotyka krajów rozwijających się, co nie oznacza, że w krajach Europy Zachodniej nie ma problemu. W Unii Europejskiej co trzeci mieszkaniec jest bowiem zarażony pasożytem. Wśród tych osób są zarówno dzieci, jak i dorośli.
Jak możemy się zarazić pasożytami?
Pasożytami możemy się zarazić praktycznie wszędzie – w domu, w szkole, w pracy, na wakacjach czy w środkach transportu. Niejednokrotnie trafiają one do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Pasożyty są stałymi bywalcami mięsa wieprzowego, nieumytych owoców, warzyw czy jaj. Do zarażenia może dojść nawet przez wodę, zarówno tę do picia, jak i znajdującą się w zbiornikach wodnych oraz morzach. Jak więc widzimy, nie mamy możliwości, by się ustrzec przed sprytnymi pasożytami.
W wodzie czyhają na nas płazińce, w pożywieniu jaja glisty, w rybach tasiemce, w szkole czy przedszkolu wszy, a na brzegu jezior, mórz i w lasach kleszcze. Świetnym środkiem transportu pasożytów są również brudne ręce i to niekoniecznie nasze, ale także naszych znajomych, rodziny, sprzedawców czy urzędników. Bezpiecznie nie możemy się czuć nawet we własnym domu, ponieważ wraz z kurzem przenosimy jaja owsików, więc jeśli osiądą się one na ręcznikach lub pościeli, to mogą być bezpośrednim zagrożeniem dla domowników. Szczególnie narażeni jesteśmy wtedy, gdy posiadamy zwierzęta domowe. Psy i koty są bowiem siedliskiem wszy, tasiemców i świerzbowców.
Jak pasożyty mogą doprowadzić do choroby?
Powstawanie chorób wywołanych przez pasożyty jest bezpośrednio związane z ich strategią przeżycia. Są one w stanie trzymać w szachu nasz cały układ immunologiczny. Mają zdolność do alergizowania i maskowania się. Ponadto wydalane przez nie toksyny odgrywają niebagatelną rolę w doprowadzaniu do chorób.
Co więcej, przyczyny mogą być też mechaniczne w postaci obstrukcji części ciała. Różnić się może też sposób, w jaki pasożyty wgryzają się w śluzówki. Niestety, dokładne mechanizmy, jak pasożyty przyczyniają się do powstawania chorób są nadal niewyjaśnione.
Dlatego też tak bardzo ważne jest przetestowanie Pacjenta podczas pierwszego badania na obecność najważniejszych pasożytów aparatem Trikombin. Dopiero po takim badaniu można postawić dokładną diagnozę obciążenia pasożytami, a następnie wprowadzić skuteczną terapię.