Campylobacter to jeden z głównych czynników etiologicznych, który wpływa na zakażenia przewodu pokarmowego, przebiegającego z biegunką. Do zakażenia bakterią Campylobacter dochodzi za sprawą dróg pokarmowych, a na rozwój kampylobakteriozy, czyli choroby związanej z omawianą bakterią szczególnie narażone są osoby z osłabioną odpornością. Nie ma konwencjonalnej szczepionki na Campylobacter, dlatego aktualnie najlepszą metodą komplementarną, by zdiagnozować i następnie wyleczyć schorzenie jest biorezonans z użyciem specjalistycznego aparatu Trikombin, który jest wyposażony w największy znany do tej pory zakres częstotliwości (frekwencji): 0,0000001 Hz – 36 MHz. Dzięki temu terapeuta dysponuje najszerszym możliwym do tej pory polem działania.
Czym jest Campylobacter?
Campylobacter to bakterie Gram – ujemne, które są najczęstszą przyczyną biegunek infekcyjnych na całym świecie. Liczba przypadków zakażeń zbliża się już bowiem do 500 milionów osób. Do najpopularniejszych gatunków bakterii z grupy Campylobacter zaliczamy Campylobacter jejuni oraz Campylobacter coli. Występują one w przewodzie pokarmowym wielu organizmów, w tym ludzi oraz zwierząt.
Jak dochodzi do zakażenia bakterią Campylobacter?
Do zakażenia omawianą bakterią najczęściej dochodzi na skutek bezpośredniego kontaktu z zakażoną osobą lub też zwierzęciem. Do innych metod zakażenia możemy dodać spożycie skażonej wody czy też mleka. Co ciekawe, nosicielami Campylobacter mogą być nawet zdrowe dzieci, co niestety sprzyja tego typu epidemiom w przedszkolach i szkołach. Warto mimo wszystko pamiętać, że w zdecydowanej większości przypadków, do zakażenia przewodu pokarmowego dochodzi na skutek zjedzenia zakażonego mięsa, szczególnie mięsa drobiowego.
Dobrą informacją jest fakt, że przeżycie zakażenia Campylobacter przynajmniej w pewnym stopniu nas uodparnia, dlatego też częściej jesteśmy świadkami zakażeń u małych dzieci, aniżeli u dorosłych. Ponadto sam przebieg choroby jest znacznie łagodniejszy w przypadku dorosłych.
Kampylobakterioza – objawy
Okres inkubacji bakterii w przypadku kampylobakteriozy szacuje się od 5 dni do nawet 2 tygodni. W tym czasie mogą wystąpić tzw. objawy zwiastujące chorobę. Są nimi zazwyczaj:
- ogólne osłabienie,
- narastające zmęczenie,
- nieznacznie podwyższona temperatura.
Pierwsze objawy w większości przypadków ustępują po 3-6 dniach i następnie może dojść do nieżytu żołądkowo-jelitowego, czyli drugiego etapu objawów. Wówczas też możemy zaobserwować:
- bóle brzucha,
- gorączkę na poziomie ok. 38 stopni Celsjusza,
- nudności,
- wymioty,
- biegunkę z domieszką krwi.
Kampylobakterioza – jak leczyć?
Leczenie kampylobakteriozy w dużej mierze uzależnione jest od tego, jakie mamy dolegliwości. Jeśli są one łagodne i umiarkowane, to leczenie także jest objawowe i polega w głównej mierze na nawadnianiu organizmu czy też podaniu dosmetyku, który ma działanie łagodnie zapierające, a także ma zdolności absorbowania na swej powierzchni toksyn i bakterii. Ponadto zalecany jest odpoczynek i lekka dieta.
Jeśli objawy się nasilają lub przedłużają, może dojść do poważniejszych powikłań takich jak: stany zapalne żołądka oraz jelit lub nawet zapalenia stawów. I w tym wypadku wielką pomocą jest zastosowanie biorezonansu z użyciem aparatu Trikombin. Pozwala on nie tylko wykryć tę, jak i wiele innych bakterii, ale także w ekspresowym czasie się ich pozbyć. Aktualnie skuteczność terapii z wykorzystaniem najnowocześniejszego na rynku aparatu Trikombin szacuje się na poziomie 90-95%! Ponadto terapię możemy stosować w każdym wieku – od noworodka do wieku starczego. Zastosowanie tego urządzenia, co ważne daje natychmiastową ulgę i bardzo szybkie efekty przy bezbolesnym procesie leczenia.