Trichurioza jako jedna z najczęstszych chorób pasożytniczych

Trichurioza

Włosogłówka ludzka to bardzo niewielki robak obły, który najczęściej przebywa i pasożytuje w okolicy jelita grubego człowieka. Jak szacują specjaliści, jest obecny aktualnie u kilkunastu procent populacji. Jego długość to około 50 mm i co ciekawe, osobniki płci męskiej są zazwyczaj nieco mniejsze niż żeńskie. Najczęściej człowiek zaraża się trichuriozą (czyli chorobą wywołaną pasożytem Trichuris trichiura) poprzez spożycie dojrzałych, inwazyjnych jajeczek.

Czym jest trichurioza?

Trichurioza, często nazywana również włosogłówczycą jest chorobą pasożytniczą przewodu pokarmowego, która spowodowana jest zarażeniem nicieniem występujących powszechnie na całym świecie. Sama bakteria to niewielkich rozmiarów pasożyt, sięgający 50 mm długości, który bytuje w jelicie grubym człowieka.

Co istotne, jedynym rezerwuarem włosogłówki jest człowiek. Należy ona bowiem do pasożytów, które są przenoszone za pośrednictwem skażonej gleby ludzkimi odchodami. Do zakażenia więc może dojść poprzez spożywanie nieumytych owoców i warzyw, jak również za sprawą wypicia wody z zanieczyszczonej gleby. Do zanieczyszczenia pokarmu może z kolei dość z powodu braku higieny rąk po pracy w ziemi lub zabawie w piaskownicy.

By jaja pasożyta były inwazyjne i mogły zagrażać naszemu organizmowi, muszą najpierw zostać wydalone i następnie przez okres około dwóch tygodni przebywać w środowisku, z którego je następnie „przygarniemy”. Najczęściej jest to właśnie gleba lub woda. Jeśli zjemy takie inwazyjne jajo, to następnie już w naszym organizmie przekształca się ono w larwy bytujące w jelicie cienkim, a następnie w dojrzałe pasożyty zasiedlające jelito grube. Włosogłówka zaczepia się w błonie śluzowej jelita i żywi się krwią gospodarza, co może prowadzić do niedokrwistości. Taki proces dojrzewania może trwać nawet trzy miesiące, zaś okres przebywania pasożyta w organizmie od roku do nawet pięciu lat! Niestety, przez cały ten okres Trichuris trichiura wydalają do 20 tys. jaj dziennie!

Przyczyny trichuriozy

Jak już wspomnieliśmy powyżej, człowiek może zarazić się włosogłówczycą po spożyciu inwazyjnych jajeczek, czyli takich, w których rozwinęły się już larwy. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce przez:

  • spożycie brudnych i nieumytych owoców oraz warzyw,
  • picie zanieczyszczonej wody,
  • przeniesienie jaj larw do ust poprzez brudne ręce.

Larwa włosogłówki pozbywa się swojej otoczki jajowej dopiero w przewodzie pokarmowym człowieka, a następnie przenosi się do jelita grubego, gdzie przez okres około pięciu tygodni rozwija się płciowo. Najczęściej pasożyty w organizmie ludzkim bytują w większych grupach, a sam organizm różnie reaguje na obecność pasożyta. Zależy to od reakcji żywiciela, jak i intensywności inwazji.

Włosogłówczyca – najczęstsze objawy

Objawy w dużej mierze zależne są właśnie od intensywności inwazji. W przypadku niewielkiej liczby pasożytów, często nie jesteśmy w stanie w ogóle znaleźć objawów chorobowych i nawet nie jesteśmy świadomi zakażenia. Jeśli zakażenie jest intensywniejsze, to wówczas może dojść do takich objawów jak:

  • bóle brzucha,
  • nudności,
  • reakcje alergiczne,
  • biegunki śluzowe, z niewielką ilością krwi,
  • kolki,
  • wzdęcia brzucha oraz wymioty,
  • zawroty głowy,
  • bezsenność,
  • chudnięcie oraz niedokrwistość.

Jakie są metody leczenia?

Rozpoznanie zakażenia włosogłówka u ludzi najczęściej odbywa się za sprawą pobrania próbki i badania laboratoryjnego. Niestety takie badanie (jak wiele innych badań laboratoryjnych) często pokazuje wynik ujemny, podczas gdy osoba badana wykazuje objawy choroby. Dlatego też, aby upewnić się, czy rzeczywiście nie ma zakażenia, warto skorzystać z badania biorezonansowego, z wykorzystaniem najnowocześniejszego na rynku urządzenia Trikombin, które na podstawie częstotliwości bardzo dokładnie określi, czy dany patogen występuje i w jakim stopniu wpływa na organizm danej osoby.

Dzięki takiemu badaniu możemy nie tylko rozpoznać chorobę, ale także ją w szybki i skuteczny sposób wyleczyć. Skuteczność terapii przeprowadzanych przy użyciu aparatu Trikombin jest bowiem od 5 do nawet 21 razy wyższa, w stosunku do dotychczas używanych urządzeń. Oparta jest ona na pracy trzech generatorów częstotliwości i co ważne w trakcie pracy urządzenia, przez Pacjenta nie przepływa prąd sieciowy!

Udostępnij wpis:

Facebook
Twitter
Linkedin
Pinterest

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.